Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Stále více lidí se mně ptá co je třeba pořídit za výbavičku pro štěňátko krysaříka, které si brzy přivezou domů...
Dnes kdy internet nabízí neskutečné množství různého zboží, je skutečně těžké vybírat. Je třeba si uvědomit co doopravdy štěňátko potřebuje a co ne, je dobré také přihlížet ke stavu naší peněženky.

Malé štěně si rádo hraje, většinou první pelíšky zničí, hračky rozcupuje, z oblečků vyroste....

Nezbytně nutně je třeba, aby štěně mělo kde spát, co a z čeho jíst, kde se vyvenčit.

Dobrý chovatel by měl novému majiteli na takovéto otázky vždy odpovědět. Měl by dát štěňátku na cestu do nové rodiny základní vybavení, což je vedle kupní smlouvy a veterinárního pasu i balíček s krmením na které je štěňátko zvyklé a určitě nějakou hračku, deku, pamlsky...

Ze zkušeností doporučuji všem majitelům malých štěňátek, aby štěně po dobu své nepřitomnosti nenechávali volně po bytě. Krysaříci jsou veverky, které vylezou velmi rychle na sedačku a to je velmi nebezpečné, protože dolů prostě skočí...většinou všema čtyřma najednou a o úraz není nouze. Překusování různých nabíječek a kabelů k PC patří také k jejich hobby.... Sežrání bot a tahání oblečení nás donutí vše řádně uklízet. Jedna tabletka nějakého našeho přášku proti bolesti dokáže maličké tělíčko krysaříčka hodně potrápit, nebo i zabít. Pád z výšky, upuštění z náručí dítěte,pád ze schodů, ale i zasednutí,nebo zašlápnutí...to vše může mít fatální následky. Ohrádka, nebo velká klec není týráním štěňátka, ale je prostorem kde štěně počká, v naprostém bezpečí, než se vrátíte ze zaměstnání nebo z nákupu.

Každý krysařík je tak trošku „norník“, miluje se zahrabávat do dek, peřin,pod polštáře...proto volíme pro štěňátko pelíšek, kde má možnost se zachumlat. Ať už to jsou různé kukaně, boudičky, tulipytlíky apod. Ikdyž to nevypadá nic moc, tak pro první dny bohatě postačí papírová krabice oblečená do staršího trička, která bude uvnitř vystlaná měkkou dekou. Naše postel v tomto věku není vhodná, nejenom kvůli vyměšování,ale i kvůli možnosti úrazu při spadnutí.

Granulky na první dny by mělo mít štěňátko od chovatele, praxe říká, že nejlepší jsou ty ukradnuté někomu jinému :-), takže nekupujeme velká balení granulek. Pokud ty od chovatele nejsou v našem dosahu k sehnání, postupně štěňátko převedeme na ty „naše“. Granule by měly být uskladněny v suchu, nejlépe v nějakém k tomu určeném obalu. Štěně musí mít volný přístup k misce s čerstvou vodou. Dvě misky lze vybrat z bohaté nabídky obchodů, jednu na vodu, druhou na krmení.

Venčení, toť dilema...každý chovatel používá něco jiného... někdo jednorázové podložky, někdo prací podložky, někdo noviny, jiný hadry, další používá toalety, kterých je na trhu opět velký výběr. Ale je třeba si uvědomit, že pokud necháte štěňátku volný, nekontrolovatelný pohyb po celém bytě, pak bude ve většině případů vykonávat potřebu všude.

Pro první dny, kdy bude zima, bohatě postačí ustřižená starší ponožka. Štěňátko rychle roste a tak bychom museli kupovat nové a nové oblečky. Na rychlo venčení není nutné krysaříka oblékat, ale při delším pobytu venku je třeba jej obléci. Uvědomte si, že pejsek je maličký a u země je největší zima...vyjděte si v zimě ven bez ponožek a v pantoflích a uvidíte. Těm co odmítají oblékání....pokud máte v bytě 20 st. C a venku je kolem 0...pak rozdíl v teplotě je 20 st. I vy když jdete ven se oblékáte, tak by měl i malý hladkoststý pes!

Ne každý pes snese kombinezu, je třeba vše vyzkoušet.

Obojek nebo kšírky? Jednoznačně obojek! Nebojte se, pejsek se neuškrtí,ikdyž to tak možná vypadá. Kšírky ho naučí akorát tahat, hrbit se, dávat hlavu dolů a vytáčet lokty. Zvláště u štěňat, které mají výstavní předpoklady je třeba, aby uměli chodit na obojku. Vodítko volíme dle potřeby, vždy ale s co nejmenší (nejlehčí) karabinkou.

Pro cestování volíme vždy přepravku. Může být plastová, nebo látková, ale vždy musí být pejsek zabezpečen. Jednak o tom mluví vyhláška a hlavně je to opět pro bezpečí vaše i pejska. Přepravovat pejska v autě na volno je nezodpovědné a riskantní. Ani na klíně by pejsek neměl jezdit.

Pokud se pejsek venku zmaže, většinou postačí jej otřít vlhčenými ubrousky, nebo žinkou a utřít do sucha.Pokud je nutné pejska koupat, pak k tomu volíme přiměřeně teplou vodu a psí šampon – ty lidské mají jiné složení a pro pejsky nejsou vhodné – Vždy je nutné pejska řádně usušit!

Hraček je na trhu tolik, že je těžké si vybrat. Nevhodné jsou dětské hračky,málo které odolají psím zoubkům. Pozor na dlouhé nitě, provázky... na kuličky apod.

Jako odměny (pamlsky) používáme buď psí piškoty, nebo si vyberem z bohaté nabídky obchodů.

Pokud si troufneme, pak je vhodné pejskovi občas stříhat drápky. Některým 2x za měsíc, některým 1x. Vhodné k tomu, pro krysaříky, jsou nůžky (kleště), které se používají pro kočky.

Ostatní vybavení pro pejska dokupujte postupně tak jak to bude třeba.

TOPlist